Fie painea cat de rea,tot mai buna-n Spania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Sam Noi 15, 2008 10:04 am

Ne vom redobandi prin forta lucrurilor capsunarii.Alungati ieri din tara de saracie , vor fi readusi in Romania de recesiunea economica.Prin munca lor si umilintele indurate in Spania sau aiurea , "capsunarii" au oferit Romaniei un pretios balon de oxigen reprezentat de infuzia anuala de miliarde de euro , bani care au stimulat consumul , implicit au generat noi locuri de munca.Intreprinderi din Romania cu capital majoritar strain anunta disponibilizari de personal , inchideri de intreprinderi sau mutarea afacerilor in alte tari.Spectrul somajului isi ranjeste amenintator dintii iar guvernantii si clasa politica, o data in plus,au fost surprinsi total nepregatiti si cu pantalonii pe vine.
O Romanie dependenta in proportie de 70% de importuri de produse agroalimentare are poate sansa sa redescopere "aurul verde" si sa treaca de urgenta la stimularea exploatarii extraordinarului potential agricol al tarii.Deoarece cu certitudine va urma un exod romanesc dinspre vest spre tara de origine, guvernantii trebuie sa gaseasca urgent solutii de absorbtie a fortei de munca pentru ca somajul sa nu devina fenomen de masa.Poate unii isi vor reaminti de faptul ca autostrazile americane si cele ale Germaniei interbelice au aparut din dorinta de a diminua somajul endemic generat de criza dintre 1929-1933.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>
"Fiat justitia, pereat mundus"
MIHAI BELTECHI

Data de inscriere : 18/10/2008
Varsta : 65
Localizare : Dacia Aeterna

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Fie painea cat de rea,tot mai buna-n Spania

Mesaj  Blue la data de Lun Noi 17, 2008 10:10 pm

MIHAI BELTECHI a scris:Fie painea cat de rea,tot mai buna-n Spania
Ne vom redobandi prin forta lucrurilor capsunarii.Alungati ieri din tara de saracie , vor fi readusi in Romania de recesiunea economica.Prin munca lor si umilintele indurate in Spania sau aiurea , "capsunarii" au oferit Romaniei un pretios balon de oxigen reprezentat de infuzia anuala de miliarde de euro , bani care au stimulat consumul , implicit au generat noi locuri de munca.Intreprinderi din Romania cu capital majoritar strain anunta disponibilizari de personal , inchideri de intreprinderi sau mutarea afacerilor in alte tari.Spectrul somajului isi ranjeste amenintator dintii iar guvernantii si clasa politica, o data in plus,au fost surprinsi total nepregatiti si cu pantalonii pe vine.
O Romanie dependenta in proportie de 70% de importuri de produse agroalimentare are poate sansa sa redescopere "aurul verde" si sa treaca de urgenta la stimularea exploatarii extraordinarului potential agricol al tarii.Deoarece cu certitudine va urma un exod romanesc dinspre vest spre tara de origine, guvernantii trebuie sa gaseasca urgent solutii de absorbtie a fortei de munca pentru ca somajul sa nu devina fenomen de masa.Poate unii isi vor reaminti de faptul ca autostrazile americane si cele ale Germaniei interbelice au aparut din dorinta de a diminua somajul endemic generat de criza dintre 1929-1933.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>>>>>>>>>>
"Fiat justitia, pereat mundus"

Ca veni vorba de Spania.
Citeam undeva ca atunci cand a intrat in UE, in Spania dezorientarea populatiei in ceea ce priveste ceea ce urma sa se intample era mai mare dacat la noi.
Eu cred ca faptul ca au avut monarhie, ceea ce, teoretic cel putin, implica un rege care se situeaza cumva deasupra clasei politica, fiind vazut ca un fel de supervizor al vietii politice, arbitrul pe care noi nu il avem, a constituit un mare atu.
Daca la noi, cand o echipa de salvatori incerca sa scoata din mina mortii, un lider de sindicat facea campanie electorala unor directori de la intreprinderea miniera, membrii PNL;cand oamenii isi plangeau mortii care erau in fundul pamantului, PSD gasea necesar sa isi afiseze insemnele electorale, mi se pare ca traim intr-o tara unde singura salvare ar fi spanzurarea TUTUROR membrilor clasei politice.
Mi se pare un lucru de un cinism fara margini sa te duci la niste oameni carora le-au murit apropiati din cauza ca nu ti-ai facut datoria de a le asigura securitatea la locul de munca si sa le ceri sa te voteze.
Blue

Data de inscriere : 07/11/2008
Localizare : Ardeal

Sus In jos

Corectie

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Mar Noi 18, 2008 12:24 pm

Monarhia ar fi putut salva Romania.Acum e prea tarziu pt.solutia monarhica.
MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Blue la data de Mier Noi 19, 2008 10:18 pm

Eu nu as fi foarte convins. Istoria a dovedit de multe ori ca solutiile pe care le alege in anumite situatii, desi par aiurea, se dovedesc a fi bune.
Blue

Data de inscriere : 07/11/2008
Localizare : Ardeal

Sus In jos

Iti respect opinia ,

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Mier Noi 19, 2008 10:26 pm

Blue a scris:
Eu nu as fi foarte convins. Istoria a dovedit de multe ori ca solutiile pe care le alege in anumite situatii, desi par aiurea, se dovedesc a fi bune.

imi mentin parerea.
MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus