Diaspora despre monarhie in Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Diaspora despre monarhie in Romania

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Dum Noi 09, 2008 7:29 pm

Datorita faptului ca brusc problema monarhica este readusa in discutie,tocmai acum , in plina campanie electorala , se impune cred sa sistematizez materiale aparute in presa diasporei [dar nu numai ] in legatura cu Casa Regala a Romaniei.

DECI :

MIHAI BELTECHI

Data de inscriere : 18/10/2008
Varsta : 65
Localizare : Dacia Aeterna

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Diaspora despre monarhie in Romania

Mesaj  Blue la data de Dum Noi 09, 2008 7:31 pm

MIHAI BELTECHI a scris:Datorita faptului ca brusc problema monarhica este readusa in discutie,tocmai acum , in plina campanie electorala , se impune cred sa sistematizez materiale aparute in presa diasporei [dar nu numai ] in legatura cu Casa Regala a Romaniei.

DECI :

Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question

Blue

Data de inscriere : 07/11/2008
Localizare : Ardeal

Sus In jos

Radu Duda - un securist infiltrat in Casa Regala?

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Dum Noi 09, 2008 7:33 pm

Radu Duda - un securist infiltrat in Casa Regala? by Leon Vrancea -"PAGINI ROMANESTI"

09.11.08 19:18:09

Plecand de la un text publicat de ziarista Nicoleta Franck intr-un ziar de limba romana din Europa, cotidianul Adevarul a publicat recent un articol deosebit de virulent la adresa lui Radu Duda, sotul principesei Margareta.

Nicoleta Franck afirma ca “principele” Radu ar fi de fapt “un securist infiltrat in familia regala cu scopul de a compromite Casa Regala”, iar artizanul acestei manevre ar fi nimeni altul decat fostul presedinte Ion Iliescu. Legatura dintre cei doi, Ion Iliescu si Radu Duda, ar fi fost facuta de tatal actorului Duda, fost medic in Iasi, care a avut o relatie deosebit de apropiata cu Ion Iliescu inca din anii 1979-1980, cand Iliescu era prim-secretar al Comitetului judetean Iasi. De asemenea, este de notorietate faptul ca tatal lui Radu Duda era un marcant membru al PDSR in Iasi.

Chestionata de ziaristii de la Adevarul, Nicoleta Franck, o romanca care a parasit tara inca din 1947, a declarat ca “este clar ca Iliescu l-a sustinut pe printul Duda. Despre trecutul lui în perioada comunista cred ca nu are sens sa vorbim. Este foarte clar ca a fost trimis de Securitatea comunista sa compromita Casa Regala. Un securist a intrat în Casa Regala. De ce? Pentru ca acesti comunisti au stiut întotdeauna sa se infiltreze, ca sa descopere si sa speculeze slabiciunile oamenilor, ca sa îi poata controla”. Nicoleta Franck a fost o apropiata a Regelui Mihai, scriind mai multe carti despre viata acestuia.

Calificandu-l pe Radu Duda drept “tovarasul Principe”, Nicoleta Franck aminteste si de faptul ca numele actorului Duda a aparut pe o lista de “persoane de sprijin” ale fostei Securitati, care a fost publicata in presa din Romania cu putin timp in urma.

Leon Vrancea

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

TE JOCI ?

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Dum Noi 09, 2008 7:35 pm

Blue a scris:
MIHAI BELTECHI a scris:Datorita faptului ca brusc problema monarhica este readusa in discutie,tocmai acum , in plina campanie electorala , se impune cred sa sistematizez materiale aparute in presa diasporei [dar nu numai ] in legatura cu Casa Regala a Romaniei.

DECI :

Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question Question

Maine o sa stiu si eu.

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Dum Noi 09, 2008 7:43 pm

MIHAI BELTECHI a scris:Radu Duda - un securist infiltrat in Casa Regala? by Leon Vrancea -"PAGINI ROMANESTI"

09.11.08 19:18:09

Plecand de la un text publicat de ziarista Nicoleta Franck intr-un ziar de limba romana din Europa, cotidianul Adevarul a publicat recent un articol deosebit de virulent la adresa lui Radu Duda, sotul principesei Margareta.

Nicoleta Franck afirma ca “principele” Radu ar fi de fapt “un securist infiltrat in familia regala cu scopul de a compromite Casa Regala”, iar artizanul acestei manevre ar fi nimeni altul decat fostul presedinte Ion Iliescu. Legatura dintre cei doi, Ion Iliescu si Radu Duda, ar fi fost facuta de tatal actorului Duda, fost medic in Iasi, care a avut o relatie deosebit de apropiata cu Ion Iliescu inca din anii 1979-1980, cand Iliescu era prim-secretar al Comitetului judetean Iasi. De asemenea, este de notorietate faptul ca tatal lui Radu Duda era un marcant membru al PDSR in Iasi.

Chestionata de ziaristii de la Adevarul, Nicoleta Franck, o romanca care a parasit tara inca din 1947, a declarat ca “este clar ca Iliescu l-a sustinut pe printul Duda. Despre trecutul lui în perioada comunista cred ca nu are sens sa vorbim. Este foarte clar ca a fost trimis de Securitatea comunista sa compromita Casa Regala. Un securist a intrat în Casa Regala. De ce? Pentru ca acesti comunisti au stiut întotdeauna sa se infiltreze, ca sa descopere si sa speculeze slabiciunile oamenilor, ca sa îi poata controla”. Nicoleta Franck a fost o apropiata a Regelui Mihai, scriind mai multe carti despre viata acestuia.

Calificandu-l pe Radu Duda drept “tovarasul Principe”, Nicoleta Franck aminteste si de faptul ca numele actorului Duda a aparut pe o lista de “persoane de sprijin” ale fostei Securitati, care a fost publicata in presa din Romania cu putin timp in urma.

Leon Vrancea

Rege contra Basescu by Alin Alexandru ;Pagini romanesti

De ani buni regele Mihai n-a mai facut o declaratie privind politica din Romania. Pana la campania referendumului, cand fostul suveran a declarat ca este nevoie de revizuirea Constitutiei. Declaratia nu a atins detalii si nu a furnizat nici solutii. Asa incat fiecare parte implicata in politica a incercat sa extraga ce-i convenea. La prima vedere, parea ca regele ar fi fost deranjat de tot balciul politic si ar fi inclinat balanta catre Basescu. Asa credeau unii. Misterul s-a limpezit ulterior, cand premierul Tariceanu a acordat un interviu la Radio Europa Libera. El a spus ca Romania are nevoie de o Constitutie mult mai exacta “indiferent daca este vorba despre republica parlamentara sau monarhie parlamentara”.

Este prima oara dupa foarte multi ani cand un politician aflat in paine aminteste despre o posibila revenire la monarhie. Apropiatii regelui, printre care Simina Mezincescu, musca din momeala si afirma ca Tariceanu este din nastere pro-monarhist. Asta cu speranta ca poate-poate, cand se astepta mai putin monarhia sa fie pusa pe tapet. Radu Duda, ginerele regelui, s-a inviorat brusc si a inceput sa-si dea si el cu parerea. Duda este platit de Guvern sa se plimbe prin lume si sa faca imagine Romaniei. Asa a hotarat Tariceanu. Nu se stie ce face Duda prin lume, dar stim cand vine cu deconturile.

Poate ca Tariceanu este monarhist convins, dar nu grija revenirii regelui il macina acum, ci gasirea unei solutii agreate cumva de populatie pentru a scapa de ghimpele Basescu. In lupta impotriva lui Basescu s-ar putea ca si Iliescu, Nastase si Hrebenciuc sa devina peste noapte pro-monarhisti, dupa principiul: oricine, dar nu Basescu. Pacat ca regele nu este cu 20 de ani mai tanar, spunea cineva, si avea dreptate. Mihai ar fi putut sa fie o solutie, dar nu acum, la aceasta varsta, ci in 1990. Din nefericire pentru familia regala, Mihai nu are decat fete si acelea neimplicate in viata politica. Prima mostenitoare, Margareta, este o figura stearsa, care nu s-a impus in ochii romanilor. La inaintare s-a bagat fostul actor Radu Duda, sotul ei, care sigur s-ar visa el rege, dar nu-l baga nimeni in seama. Mai mult, casa regala in ansamblul ei, a pierdut din imagine in ochii cetatenilor, prin retrocedarile pe care le-au solicitat, evident indreptatite, dar niciodata populare.

In toata aceasta istorie cu declaratia regelui, agitatia persoanelor apropiate lui si pozitia lui Tariceanu, se pare ca fostul suveran este tarat intr-o lupta politica in care, de fapt, nimeni nu se gandeste serios la revenirea la monarhie. Pentru regele Mihai, poate parea tusant ca unii se gandesc la monarhie ca la o solutie de a inceta luptele intre partide motivul pentru care a fost adus in tara strabunicul sau, regele Carol I dar speram ca vede in spatele acestor vorbe interesele persoanelor care-l folosesc.

Alin Alexandru

"Regele" Duda

09.11.08 19:09:57
"Regele" Duda

Unul dintre subiectele de discutie in Romania acestor zile este nunta de diamant organizata la Ateneul roman de catre Casa Regala a Romaniei, cu ocazia implinirii a 60 de ani de casnicie dintre Regele Mihai si Regina Ana. Evenimentul a atras atentia romanilor nu numai prin importanta aniversarii celor 60 de ani de casnicie ai cuplului regal, dar mai ales prin absenta de la ceremonie a presedintelui tarii, Traian Basescu, in opozitie cu prezenta la evenimentul de la Ateneu a unor personaje ca Ion Iliescu sau Dan Voiculescu.

Cei care au urmarit la televizor imagini de la fastuoasa ceremonie l-au putut vedea pe Ion Iliescu cum isi cauta, stingher, locul printre monarhi, printi si alte capete incoronate ale Europei, prezente la Bucuresti. Intrebat de presa de ce nu a participat la eveniment, Traian Basescu a raspuns intr-o maniera proprie: "Nu am avut in program nunta de diamant. O astept pe-a mea". Raspunsul, dincolo de lipsa lui de delicatete, ascunde o realitate trista, daca nu chiar grava, si anume ca presedintele Romaniei nu a fost invitat.

Nici Presedintia si nici reprezentantii Casei Regale nu au dorit sa lamureasca opinia publica daca a existat sau nu o invitatie trimisa pe adresa lui Traian Basescu. Zvonurile tind sa spuna ca au fost mai curand negocieri intre cele doua institutii, care au esuat si au dus la absenta invitatiei.

Ce putea sa ceara oare presedintele Basescu de la Regele Mihai pentru ca acesta sa refuze si sa provoace absenta sa de la Ateneu? Curioasa din fire, presa va afla cat de curand dedesubturile acestei intamplari nefericite. Spun nefericite, pentru ca nu pot vedea altfel un eveniment organizat de Casa Regala a Romaniei la care a participat Ion Iliescu, un fost lider comunist care a facut tot ce i-a stat in putinta pentru a-l umili si a-l tine departe de tara pe Regele Mihai, in timp ce un presedinte care, fara a fi monarhist, i-a acordat Regelui respectul cuvenit nu a fost invitat.

Pana ce se va afla adevarul despre ce s-a intamplat acolo, eu as risca sa spun ca absenta presedintelui Basescu este legata de prezenta la eveniment a lui Ion Iliescu si a altor personaje dubioase de pe scena politica romaneasca, printre care Dan Voiculescu, Dinu Patriciu sau chiar Petre Roman. Mai lipseau Adrian Nastase si Corneliu Vadim Tudor pentru ca tabloul sa fie complet.

Dar supararea dintre familia regala si presedintele Basescu mai poate avea si o alta cauza. Este prea bine cunoscut faptul ca adversarii lui Basescu ar face orice pentru a-l suspenda din functie sau macar pentru a bloca obtinerea de catre acesta a unui nou mandat la alegerile de anul viitor. Sunt voci care spun ca Ion Iliescu este pregatit sa faca acum compromisul suprem al vietii lui: acceptarea reinstaurarii Monarhiei constitutionale in Romania.

Regele Mihai a predat deja prerogativele regale catre principesa Margareta. In cazul in care principesa Margareta ar fi inscaunata ca Regina a Romaniei, actorul Radu Duda, sotul ei, va deveni adevaratul “rege” al Romaniei, fiind cunoscuta autoritatea cu care acesta dirijeaza deja treburile casei regale.

Prin urmare, scenariul despre care se vorbeste de ceva vreme prin culisele politicii romanesti, referitor la o posibila reinstaurare a Monarhiei in Romania, prinde tot mai mult contur. Modificarea Constitutiei tarii, atat de des invocata in ultimul timp, ar putea sa le aduca romanilor o surpriza de proportii: in loc de republica prezidentiala, asa cum si-ar dori, de exemplu, presedintele Basescu, sa avem o monarhie constitutionala, in care rolul principal sa-l joace "regele" Duda.

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Blue la data de Dum Noi 09, 2008 9:23 pm

[quote="MIHAI BELTECHI"]
MIHAI BELTECHI a scris:Radu Duda - un securist infiltrat in Casa Regala? by Leon Vrancea -"PAGINI ROMANESTI"
Cinstit sa fiu sunt uimit de o asemenea posibilitate.
Daca Secu a reusit sa isi aiba reprezentanti si in interiorul Casi Regale, care, teoretic cel putin, ar trebui sa fie un simbol al demnitatii, cred ca nu trebuie sa mai mire pe nimeni densitatea de scuristi din Parlament.
Cred ca de umbrele Comunismului, Romania va scapa cu adevarat, dupa ce va muri ultimul om care a trait in perioada comunista. Indiferent cat de mult credem ca ne-am eliberat, nu cred ca in sufletul fiecaruia din noi un mai dainuie o picatura din veninul pe care l-am inghitit atunci.
Sa revenim la Secu, pe ce trece timpul ne dam seama de grozavia prin care am trecut ca natie.
Asa zisele dosare secrtizate la care nu se poate umbla, imtr-o tara normala ar fi fost scoase demult. Adica de ce sa asteptam nu stiu cati ani? Pentru ca sa nu cumva sa aiba de suferit cei care ar fi trebuit sa plateasca demult? Aceia care au fost lasati sa puna mana pe putere in 90?
Asta este urmarea faptului ca acei cretini care auzeau ca Iliescu a fost cine a fost totusi, l-au votat, zambetul contand mai mult decat faptele. Acum ii vezi luand pensii de 5-6 milioane si uitanduse uimiti la tv la cate un fost ofiter de Securitate care ii priveste sfidator prin geamul limuzinei.
Ii injura si nu inteleg cum, un om care a facut atat de mult rau poate sa traiasca asa de bine. Simplu, deoareace asta e pretul unor zambete.

Blue

Sus In jos

Mare dreptate ai

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Dum Noi 09, 2008 10:14 pm

[quote="Blue"]
MIHAI BELTECHI a scris:
Daca Secu a reusit sa isi aiba reprezentanti si in interiorul Casi Regale, care, teoretic cel putin, ar trebui sa fie un simbol al demnitatii, cred ca nu trebuie sa mai mire pe nimeni densitatea de scuristi din Parlament.
Cred ca de umbrele Comunismului, Romania va scapa cu adevarat, dupa ce va muri ultimul om care a trait in perioada comunista. Indiferent cat de mult credem ca ne-am eliberat, nu cred ca in sufletul fiecaruia din noi un mai dainuie o picatura din veninul pe care l-am inghitit atunci.
Sa revenim la Secu, pe ce trece timpul ne dam seama de grozavia prin care am trecut ca natie.
Asa zisele dosare secrtizate la care nu se poate umbla, imtr-o tara normala ar fi fost scoase demult. Adica de ce sa asteptam nu stiu cati ani? Pentru ca sa nu cumva sa aiba de suferit cei care ar fi trebuit sa plateasca demult? Aceia care au fost lasati sa puna mana pe putere in 90?
Asta este urmarea faptului ca acei cretini care auzeau ca Iliescu a fost cine a fost totusi, l-au votat, zambetul contand mai mult decat faptele. Acum ii vezi luand pensii de 5-6 milioane si uitanduse uimiti la tv la cate un fost ofiter de Securitate care ii priveste sfidator prin geamul limuzinei.
Ii injura si nu inteleg cum, un om care a facut atat de mult rau poate sa traiasca asa de bine. Simplu, deoareace asta e pretul unor zambete.

In fosta RDG a fost posibila desecretizarea arhivelor Stassi , la noi nu ...Qui prodest ?

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Blue la data de Lun Noi 10, 2008 2:56 pm

[quote="MIHAI BELTECHI"]
Blue a scris:
MIHAI BELTECHI a scris:
sa munceascaAsta este urmarea faptului ca acei cretini care auzeau ca Iliescu a fost cine a fost totusi, l-au votat, zambetul contand mai mult decat faptele. Acum ii vezi luand pensii de 5-6 milioane si uitanduse uimiti la tv la cate un fost ofiter de Securitate care ii priveste sfidator prin geamul limuzinei.

In fosta RDG a fost posibila desecretizarea arhivelor Stassi , la noi nu ...Qui prodest ?

Exact la exRDG ma gandeam. De-aia nemtii sunt nemti. Aia cand trebuie sa faca legi, le fac cum trebuie, cand trebuie sa aresteze pe cineva o fac asa cum trebuie. La noi e putin altfel: Cand trebuie sa muncim, zicem ca suntem obositi, cand trebuie sa petrecem ne imbatam si ne ucidem unul pe altul, cand trebuie sa facem legi nu ne gandim cum trebuie facuta o lege ci in ce forma ne aduce profit maxim, iar cand trebuie sa o aplicam, o aplicam in asa fel incat pe noi sa nu ne incurce iar, daca se poate sa ne umfle punga.
Nemtii au o vorba: „Ein mann, ein wort” (un om un cuvant,sper ca e corect scris ca nu stiu nemteste), noi avem alta, las ca merge si asa. Ce sa-i faci, noi o avem pe Miorita si Mesterul Manole, unde fatalitatea este la ea acasa, nemtii au legende cu cavaleri care nu se dau infranti de greutati.

Nemţii sunt nemţi, românii sunt români. De născut s-au nascut egali. Mai tarziu si-au dat seama ca unuia ii place să muncească, celuilalt, să facă misto. Ca să nu i se spună puturos românul spune ca s-a nascut poet, de aceea ajunge sa cersască de la neamţul care munceşte. Pentru ca nemţilor le plac lucrurile bine făcute, la ei infractorii stau la puşcărie, la noi în Parlament. De-aia zic:, nemţii sunt nemţi, românii sunt români

Blue

Sus In jos

Mesaj  Iocan la data de Lun Noi 10, 2008 5:08 pm

Blue a scris:Exact la exRDG ma gandeam. De-aia nemtii sunt nemti. Aia cand trebuie sa faca legi, le fac cum trebuie, cand trebuie sa aresteze pe cineva o fac asa cum trebuie. La noi e putin altfel: Cand trebuie sa muncim, zicem ca suntem obositi, cand trebuie sa petrecem ne imbatam si ne ucidem unul pe altul, cand trebuie sa facem legi nu ne gandim cum trebuie facuta o lege ci in ce forma ne aduce profit maxim, iar cand trebuie sa o aplicam, o aplicam in asa fel incat pe noi sa nu ne incurce iar, daca se poate sa ne umfle punga.
Nemtii au o vorba: „Ein mann, ein wort” (un om un cuvant,sper ca e corect scris ca nu stiu nemteste), noi avem alta, las ca merge si asa. Ce sa-i faci, noi o avem pe Miorita si Mesterul Manole, unde fatalitatea este la ea acasa, nemtii au legende cu cavaleri care nu se dau infranti de greutati.
Nemţii sunt nemţi, românii sunt români. De născut s-au nascut egali. Mai tarziu si-au dat seama ca unuia ii place să muncească, celuilalt, să facă misto. Ca să nu i se spună puturos românul spune ca s-a nascut poet, de aceea ajunge sa cersască de la neamţul care munceşte. Pentru ca nemţilor le plac lucrurile bine făcute, la ei infractorii stau la puşcărie, la noi în Parlament. De-aia zic:, nemţii sunt nemţi, românii sunt români
Frumoasa ţară, păcat că-i locuită.

Blue

Cu toată polemica asta legată de Monarhie,eu sînt de părere că este singura opţiune viabilă,pt ca România să redevină ce a fost o dată...!Nu treebuie să uităm spiritul în care a fost educat Măria Sa Regele Mihai,şi ceilalţi descendenţi din spiţa Regală "de Hohenţolern"...!Aşa cum bine zicea Blue "Nemţii sînt nemţi",adică au în ei,înscris în codul lor genetic o înclinaţie spre ordine,un spirit tehnioc extrem de bine orientat spre disciplină şi spre cele mai subtile rafinamente tehnice...!De voie ,de nevoie,sîntem forţaţi să recunoaştem justeţea abordărilor de orice fel,în orice domeniu,care excelează prin o gîndire extrem de riguroasă,şi o abordare meticuloasă a oricăror probleme...!

Iocan

Data de inscriere : 10/11/2008
Varsta : 53
Localizare : Ardeal - Grădina Maicii Domnului

Sus In jos

Blue & Iocan

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Lun Noi 10, 2008 6:35 pm

Iocan a scris:
Blue a scris:Exact la exRDG ma gandeam. De-aia nemtii sunt nemti. Aia cand trebuie sa faca legi, le fac cum trebuie, cand trebuie sa aresteze pe cineva o fac asa cum trebuie. La noi e putin altfel: Cand trebuie sa muncim, zicem ca suntem obositi, cand trebuie sa petrecem ne imbatam si ne ucidem unul pe altul, cand trebuie sa facem legi nu ne gandim cum trebuie facuta o lege ci in ce forma ne aduce profit maxim, iar cand trebuie sa o aplicam, o aplicam in asa fel incat pe noi sa nu ne incurce iar, daca se poate sa ne umfle punga.
Frumoasa ţară, păcat că-i locuită.

Blue

Cu toată polemica asta legată de Monarhie,eu sînt de părere că este singura opţiune viabilă,pt ca România să redevină ce a fost o dată...!Nu treebuie să uităm spiritul în care a fost educat Măria Sa Regele Mihai,şi ceilalţi descendenţi din spiţa Regală "de Hohenţolern"...!Aşa cum bine zicea Blue "Nemţii sînt nemţi",adică au în ei,înscris în codul lor genetic o înclinaţie spre ordine,un spirit tehnioc extrem de bine orientat spre disciplină şi spre cele mai subtile rafinamente tehnice...!De voie ,de nevoie,sîntem forţaţi să recunoaştem justeţea abordărilor de orice fel,în orice domeniu,care excelează prin o gîndire extrem de riguroasă,şi o abordare meticuloasă a oricăror probleme...!

Pentru a se reveni la monarhie e necesar un demers politic complex si laborios care sa aiba ca fundament corecta informare a populatiei inainte de un eventual referendum.Nu defilandu-se cu Margareta si al ei Duda se poate discuta despre revenirea la monarhie.Parerea mea este ca in 1990 era momentul abordarii aceastui subiect.

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Iocan la data de Lun Noi 10, 2008 8:03 pm

MIHAI BELTECHI a scris:
Pentru a se reveni la monarhie e necesar un demers politic complex si laborios care sa aiba ca fundament corecta informare a populatiei inainte de un eventual referendum.Nu defilandu-se cu Margareta si al ei Duda se poate discuta despre revenirea la monarhie.[B[Parerea mea este ca in 1990 era momentul abordarii aceastui subiect.[/b]

De acord,cu matale...!Însă ce ne facem dacă "Ciuma Roşie" aka Iliescu a reuşit să "pună talpă" oricărei tentative de normalitate,încercînd cu toate puterile să aducă în poziţie de conducere camarilla roşie...!Singura mea cosolare e că va fi nevoit să plătească pentru toate neajunsurile pe ca a forţat ca acest popor să le îndrume...!

Iocan

Sus In jos

Iliescului i-ar trebui o suta de vieti

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Lun Noi 10, 2008 9:27 pm

Iocan a scris:
MIHAI BELTECHI a scris:
Pentru a se reveni la monarhie e necesar un demers politic complex si laborios care sa aiba ca fundament corecta informare a populatiei inainte de un eventual referendum.Nu defilandu-se cu Margareta si al ei Duda se poate discuta despre revenirea la monarhie.[B[Parerea mea este ca in 1990 era momentul abordarii aceastui subiect.[/b]

De acord,cu matale...!Însă ce ne facem dacă "Ciuma Roşie" aka Iliescu a reuşit să "pună talpă" oricărei tentative de normalitate,încercînd cu toate puterile să aducă în poziţie de conducere camarilla roşie...!Singura mea cosolare e că va fi nevoit să plătească pentru toate neajunsurile pe ca a forţat ca acest popor să le îndrume...!

ca sa plateasca totraul facut.Sa nu ne amagim , cel ce vor plati suntem in noi , amarastenii.Noi , copii si nepotii nostri.Parca un blestem apasa peste tara aceasta binecuvantata si batuta de Dumnezeu in acelasi timp. In vremuri de restriste romanimea a stiut sa scoata in frunte personalitati daruite binelui public.Acum ,ma intreb: S-au epuizat resursele natiunii ?

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Blue la data de Lun Noi 10, 2008 9:41 pm

=Iocan=

Sincer sa fiu nu cred a o monarhie este posibila in urmatorii ani in tara asta naroada. Inca exista multi care au crescut cu o adevarata ura fata de ideea de monarhie. Ar fi buna dupa mine, dar nu de fluturat ca o promisiune electorala ci de pus in aplicare. Un monarh constitutional, stie ca nu depinde de un partid sau altul ca sa ramana rege. S-ar situa cumva deasupra vietii politice fiind arbitrul care poate sa fluiere ofsaidul. Premierul ar trebui sa fie personajul votat de oameni, el ar avea puterea de fapt. (Asta s-ar putea si acum, ce mare scofala ar fi ca atunci cand votam Parlamentul sa votam si Premierul?)
Cred ca am mai avea un avantaj. Cu o astfel de mutare (trecerea la monarhie), romanii ar dovedi ca doresc ruperea definiva de Comunism. O Casa Regala este ca un blazon nobiliar aplicat pe botul Romaniei.
Am mai intrebat odata pe cineva si nu mai stiu ce mi-a zis: Stiu ca Regele Mihai a trecut asupra Printesei Margareta nu stiu ce prerogative. Adica, daca maine s-ar trece la monarhie, Margareta ar fi Regina si Dudăul Rege?

queen king

Blue

Sus In jos

Mesaj  Iocan la data de Mar Noi 11, 2008 9:47 am

Blue,uite că dacă se adevereşte ştirea cu fiul nerecunoscut oficial al regelui Mihai,problema capătă o soluţie neaşteptat de favorabilă pentru romania...!

Iocan

Sus In jos

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Mar Noi 11, 2008 10:13 am

Blue a scris:=Iocan=

Sincer sa fiu nu cred a o monarhie este posibila in urmatorii ani in tara asta naroada. Inca exista multi care au crescut cu o adevarata ura fata de ideea de monarhie. Ar fi buna dupa mine, dar nu de fluturat ca o promisiune electorala ci de pus in aplicare. Un monarh constitutional, stie ca nu depinde de un partid sau altul ca sa ramana rege. S-ar situa cumva deasupra vietii politice fiind arbitrul care poate sa fluiere ofsaidul. Premierul ar trebui sa fie personajul votat de oameni, el ar avea puterea de fapt. (Asta s-ar putea si acum, ce mare scofala ar fi ca atunci cand votam Parlamentul sa votam si Premierul?)
Cred ca am mai avea un avantaj. Cu o astfel de mutare (trecerea la monarhie), romanii ar dovedi ca doresc ruperea definiva de Comunism. O Casa Regala este ca un blazon nobiliar aplicat pe botul Romaniei.
Am mai intrebat odata pe cineva si nu mai stiu ce mi-a zis: Stiu ca Regele Mihai a trecut asupra Printesei Margareta nu stiu ce prerogative. Adica, daca maine s-ar trece la monarhie, Margareta ar fi Regina si Dudăul Rege?

queen king

Margaretea nu poate fi regina, nu o lasa legea salica.Doar daca eventual un parlament ar decide eliminarea restrictiilor acestei legi.

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Daca , Iocan , daca

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Mar Noi 11, 2008 10:15 am

Iocan a scris:Blue,uite că dacă se adevereşte ştirea cu fiul nerecunoscut oficial al regelui Mihai,problema capătă o soluţie neaşteptat de favorabilă pentru romania...!

Ar fi suficient un banal test ADN pt. a se stabili adevarul.Mihai I nu vrea ...De ce ?

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum: