Barack Obama?DAR SI...O intrebare autonoma in cautarea unui raspuns bilingv

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Vin Noi 07, 2008 9:40 am

05.11.08 20:20:41
O intrebare autonoma in cautarea unui raspuns bilingv
Dragos Moldovan IN CRONICA ROMANA

Pe patru si cinci noiembrie ne-am jucat de-a alegerile in Statele Unite ale Americii. Frumos. Pe treizeci noiembrie, in “Tinutul Secuiesc” se va face un referendum privind autonomia. “Vai ce dureros!
Dom’ne eu sper, pentru binele omenirii, ca Barack Obama a urmarit minut cu minut toate canalele de stiri din Romania si a luat notite amanuntite, pentru ca i s-a facut toata agenda politica pentru viitorii patru ani de mandat. Pas cu pas i s-a explicat ce trebuie sa faca, asa, ca la copii. Prost sa fii si sa gresesti, ca presedinte al Americii, dupa ce te uiti la analizele noastre televizate. Nu inteleg insa ce se va intampla pe treizeci noiembrie, haaat, taman acolo, in Transilvania! Intr-o zona populata intr-o proportie covarsitoare cu etnici maghiari, oamenii vor fi intrebati daca vor autonomie sau nu. Mai este cazul sa se comenteze ceva la asta? Cred ca raspunsul este la fel de evident ca cel de la referendum.
Eu zic sa lasam putin deoparte statul federal american si sa ne concentram pe statul UNITAR roman. Cine tipareste buletinele alea de vot? Se trag la xerox sau sunt implicate autoritati ale statului, Monitorul Oficial??? Primul-ministru, presedintele tarii, ce au de spus despre asta? Lasa-l pe Obama, sa fie sanatos. Cum ramane cu treizeci noiembrie si cu Transilvania?!!!! Nu au habar despre ceea ce urmeaza sa se intample? Serviciile secrete din Romania ce fac?!! Asigura securitatea noului presedinte al SUA?! Eu, cetatean al Bucurestiului, vreau sa aud din gura autoritatilor care ma reprezinta, pe canalele de stiri, din presa romaneasca, ce o sa se intample peste nicio luna in zona in care traiesc rude de-ale mele. Vreau sa imi pastrez luciditatea. Bun. Nu va fi nevoie sa prezint pasaportul la intrarea in Brasov. Dar cum s-a stabilit data referendumului - argument - concomitent cu data alegerilor pentru Parlament, fix pe treizeci noiembrie? Carevasazica, rezultatele le vom afla de Ziua Nationala a Romaniei!!!
Daca ar fi fost o smecherie, un truc inteligent, mai ca ai spune ca tacerea celor indrituiti cu Securitatea Nationala este justificabila. Insa tocmai pentru ca TOTUL este atat de FATIS, preocuparea pentru soarta americanilor in loc de soarta romanilor este SUSPECTA.
Pe 1 decembrie 2008 concetatenii nostri de etnie maghiara din zona Harghita-Covasna isi vor proclama autonomia! In aceeasi zi vor fi sarbatorile dedicate Zilei Nationale a Romaniei. Tot in aceeasi zi vor incepe sa curga rezultatele de la alegerile parlamentare. Cum va arata ziua aceea? Traian Basescu tace. Calin Popescu Tariceanu n-are nimic de spus pe tema acestui subiect. Care vor fi consecintele acestui referendum? Niciunele? Asa sa fie! Constitutia tarii spune ca Romania este stat unitar si Legea Suprema nu poate fi modificata decat prin referendum NATIONAL, nu printr-unul LOCAL.
Cu toate acestea, de ce nicio autoritate a tarii nu vine sa lamureasca, in mod public, aceasta chestiune, sa le bage oamenilor alora mintile in cap?! Serviciile Secrete nu sunt deloc-deloc preocupate de subiectul asta? Atunci de care? De cine o sa castige campionatul national de fotbal?! Suntem in fata unei provocari iredentiste fara precedent si fara perdea. Intentiile sunt nu evidente. SUNT OSTENTATIVE! Cum reactioneaza in fata acestei situatii cei desemnati sa serveasca si sa apere Constitutia si interesele nationale? In niciun fel. Isi astupa urechile si isi acopera ochii. Ii intereseaza Loganuri si agentii. Nu o ditamai halca din teritoriul tarii! Ce trebuie sa faci, sa iti dai foc in Piata Victoriei pentru a obtine un raspuns la intrebarea: cum se va reactiona in momentul in care de Ziua Nationala a Romaniei se va proclama prin referendum autonomia “Tinutului Secuiesc”?!
Tara asta s-a transformat, dintr-un ciobanesc mioritic (neomologat inca) intr-un bichon plimbat prin saloanele europene, care latra si se agita spre amuzamentul comesenilor, care il iau in brate si il mangaie cu o curiozitate uneori afectuoasa. Dupa care il inchid in debara, cand incepe sa deranjeze atmosfera de lucru.

Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!
Nu pentru-o lopată de rumenă pâine,
nu pentru patule, nu pentru pogoane,
ci pentru văzduhul tău liber de mâine,
ridică-te, Gheorghe, ridică-te, Ioane!

Pentru sângele neamului tău curs prin şanţuri,
pentru cântecul tău ţintuit în piroane,
pentru lacrima soarelui tău pus în lanţuri,

Nu pentru mânia scrâşnită-n măsele,
ci ca să aduni chiuind pe tăpşane
o claie de zări şi-o căciulă de stele,

Aşa, ca să bei libertatea din ciuturi
şi-n ea să te afunzi ca un cer în bulboane
şi zărzării ei peste tine şi-i scuturi,

Şi ca să pui tot sărutul fierbinte
pe praguri, pe prispe, prin uşi, pe icoane,
pe toate ce slobode-ţi ies înainte,

Ridică-te, Gheorghe, pe lanţuri, pe funii!
Ridică-te, Ioane, pe sfinte ciolane!
Şi sus, spre lumina din urmă-a furtunii,

Radu Gyr

Publicata de GERULA

MIHAI BELTECHI

Data de inscriere : 18/10/2008
Varsta : 65
Localizare : Dacia Aeterna

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Pentru toti adeptii "autonomiei " secuimii :

Mesaj  edelweitz la data de Vin Noi 07, 2008 10:44 am

S-o suit Pista pe cal ...cu cele mai bune urari Very Happy

edelweitz

Data de inscriere : 07/11/2008
Varsta : 22
Localizare : "Pe culmea cea mai inalta a muntilor Carpati se afla o tara mandra si binecuvantata.."

Sus In jos

AUU,

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Vin Noi 07, 2008 10:59 am

edelwetz a scris:S-o suit Pista pe cal ...cu cele mai bune urari Very Happy

vad ca ai "simpatii" udemeriste clare din moment ce le oferi ce are calul[armasarul , mai exact ] sub burta.Eu le-am oferit "autonomistilor " ce are calul sub coada doar. Very Happy

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Re: Barack Obama?DAR SI...O intrebare autonoma in cautarea unui raspuns bilingv

Mesaj  Blue la data de Sam Noi 08, 2008 3:56 pm

edelweitz a scris:S-o suit Pista pe cal ...cu cele mai bune urari Very Happy
Si calu ce-o zâs? bounce

Blue

Localizare : Ardeal

Sus In jos

Mesaj  Blue la data de Sam Noi 08, 2008 4:30 pm

Daca imi amintesc bine, Partidul Civic Maghiar a mai organizat o consultare. Stiu ca si atunci s-a facut putina valva.
S-a spus ca s-au cheltuit bani de la buget, ca s-au folosit cladiri ale Statului Român.
Autorizatie legala nu stiu daca aveau dar, nu prea cred. A fost lăsată in coada de peste.
Cum necum cam asta e.
Sa zicem ca se organizeaza Referendumul (cu toate ca daca nu au forme in regula ar trebui arestati initiatorii, asa mi se pare normal) si se hotarasc sa faca acea autonomie careia ii spun culturala, dar implica Parlament si Guvern regionale.
Treaba e ca pentru a face ca, un asemenea lucru sa produca urmari ar trebuie sa se schimbe Constitutia in acest sens. Constitutia poate fi schimbata doar prin Referenduum.
Or, pentru a fi ok la referenduum trebuie sa se prezinte, daca tin bine minte, jumatate din cei cu drept de vot. Nu cred ca s-ar prezenta.
Sa trecem si peste asta si sa zicem ca un numar validant de alegatori ar face efortul ca sa mearga la vot. Ar trebuie ca jumatate ( aici nu mai stiu, jumatate din nr. de alegatori sau, jumatate din cei prezenti) ar trebui sa voteze pentru schimbare.
Cei care isi bat capul sunt oare destul de ciudati ca creier incat sa considere ca acest lucru se va intampla?
Oricum, rezultatul Referendumului, care se va organiza in Secuime nu are nici o valoare care poate fire cunoscuta legal.
In fond, ce spera ? Ca se vor duce dupa aceea la ONU sau la UE sa le faca dreptate?
Ce pot sa faca aia daca tot la poporul român se va ajunge pentru schimbarea Constitutiei si acesta le va zice pas?
Unde am gresit in toata constructia asta pe care am facut-o?
Cum vad maghiarii acea rezolvare?
Nu pricep si pace...
Question
Blogul lui Tudor Gheorghe
http://tudor-gheorghe.blogspot.com
Felul in care nu cred ca trebuie interpretat Radu Gyr
http://www.trilulilu.ro/mavast20/c670eb04f38b08
Din nou Tudor Gheorghe, mare OM mare ARTIST.
http://www.youtube.com/watch?v=Go41uC2DwJM&feature=related
POATE SUNT PUTIN OFF TOPIC DAR DUPE CE VETI ASCULTA ASEA NU CRED SA SE SUPERE CINEVA.
Cautam o nterpretare a poeziei din articol dar....... am dat de astea. Exista si lucruri legate de Radu Gyr.

Sad

Blue

Sus In jos

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Sam Noi 08, 2008 9:20 pm

Blue a scris:Daca imi amintesc bine, Partidul Civic Maghiar a mai organizat o consultare. Stiu ca si atunci s-a facut putina valva.
S-a spus ca s-au cheltuit bani de la buget, ca s-au folosit cladiri ale Statului Român.
Autorizatie legala nu stiu daca aveau dar, nu prea cred. A fost lăsată in coada de peste.
Cum necum cam asta e.
Sa zicem ca se organizeaza Referendumul (cu toate ca daca nu au forme in regula ar trebui arestati initiatorii, asa mi se pare normal) si se hotarasc sa faca acea autonomie careia ii spun culturala, dar implica Parlament si Guvern regionale.
Treaba e ca pentru a face ca, un asemenea lucru sa produca urmari ar trebuie sa se schimbe Constitutia in acest sens. Constitutia poate fi schimbata doar prin Referenduum.
Or, pentru a fi ok la referenduum trebuie sa se prezinte, daca tin bine minte, jumatate din cei cu drept de vot. Nu cred ca s-ar prezenta.
Sa trecem si peste asta si sa zicem ca un numar validant de alegatori ar face efortul ca sa mearga la vot. Ar trebuie ca jumatate ( aici nu mai stiu, jumatate din nr. de alegatori sau, jumatate din cei prezenti) ar trebui sa voteze pentru schimbare.
Cei care isi bat capul sunt oare destul de ciudati ca creier incat sa considere ca acest lucru se va intampla?
Oricum, rezultatul Referendumului, care se va organiza in Secuime nu are nici o valoare care poate fire cunoscuta legal.
In fond, ce spera ? Ca se vor duce dupa aceea la ONU sau la UE sa le faca dreptate?
Ce pot sa faca aia daca tot la poporul român se va ajunge pentru schimbarea Constitutiei si acesta le va zice pas?
Unde am gresit in toata constructia asta pe care am facut-o?
Cum vad maghiarii acea rezolvare?
Nu pricep si pace...
Question
Blogul lui Tudor Gheorghe
http://tudor-gheorghe.blogspot.com
Felul in care nu cred ca trebuie interpretat Radu Gyr
http://www.trilulilu.ro/mavast20/c670eb04f38b08
Din nou Tudor Gheorghe, mare OM mare ARTIST.
http://www.youtube.com/watch?v=Go41uC2DwJM&feature=related
POATE SUNT PUTIN OFF TOPIC DAR DUPE CE VETI ASCULTA ASEA NU CRED SA SE SUPERE CINEVA.
Cautam o nterpretare a poeziei din articol dar....... am dat de astea. Exista si lucruri legate de Radu Gyr.

Sad

Pentru inceput multumesc pentru revelatia existentei blogului Tudor Gheorghe.Revenind la problema referendumului , prin organizarea lui in secuime se incalca Constitutia.Il vor face datorita indolentei si nesimtirii guvernantilor apoi vor bate cu referendumul in portile UE si se vor plange. Sa nu uit, Narcisa iti transmite salutari.Au fost musafirii mei azi , mi-au facut o extraordinara bucurie .Au adus-o si pe fiica mea mai mica de la Cluj .Narcisa e o copila de milioane.S-a impacat cu ofiterasul ei , caruia a trebuit sa ii fac morala ...de ce a stat la chef pana tarziu cand lui "cizmulita" ii ies dintii. Micuta lor a fost mascota nepoteilor azi.Am avut o zi ...lungaaa
azi.Maine o luam de la inceput .
PS

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Blue la data de Dum Noi 09, 2008 4:25 pm

=Mihai=

Pentru inceput multumesc pentru revelatia existentei blogului Tudor Gheorghe.
Intotdeauna m-a miscat ceea ce face acest om. Atat cand canta cat si cand intarpreteaza un text. Cred ca unele texte pe care le interpreteaza sunt mai frumoase cand le spune el decat cand le spune autorul.

Revenind la problema referendumului , prin organizarea lui in secuime se incalca Constitutia.Il vor face datorita indolentei si nesimtirii guvernantilor apoi vor bate cu referendumul in portile UE si se vor plange.
Oare ce legtura sa fie intre: Mafia lemnului, UDMR si marea dorinta de autonomie culturala, cu Guvern si Parlament regional, politie regionala? 100 de puncte. (Nu astept raspuns)

Sa nu uit, Narcisa iti transmite salutari.Au fost musafirii mei azi , mi-au facut o extraordinara bucurie .Au adus-o si pe fiica mea mai mica de la Cluj .Narcisa e o copila de milioane.S-a impacat cu ofiterasul ei , caruia a trebuit sa ii fac morala ...de ce a stat la chef pana tarziu cand lui "cizmulita" ii ies dintii. Micuta lor a fost mascota nepoteilor azi.
Am rugat-o sa puna o poza cu aia mica. Daca era mai mare ii faceam trenulete de smileys.
Deloc nu pot sa imi aduc aminte unde am dat de nick-nameul acesta. Sa fie la Thor? Sau la Udrea? N-am mai fost la niciunul. Nu prea mai imi place formatul acela.

Am avut o zi ...lungaaa
Grea viata au unii.....

bounce

Blue

Sus In jos

Greu la deal cu boii slabi

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Dum Noi 09, 2008 5:58 pm

Blue a scris:=Mihai=

Pentru inceput multumesc pentru revelatia existentei blogului Tudor Gheorghe.
Intotdeauna m-a miscat ceea ce face acest om. Atat cand canta cat si cand intarpreteaza un text. Cred ca unele texte pe care le interpreteaza sunt mai frumoase cand le spune el decat cand le spune autorul.

Revenind la problema referendumului , prin organizarea lui in secuime se incalca Constitutia.Il vor face datorita indolentei si nesimtirii guvernantilor apoi vor bate cu referendumul in portile UE si se vor plange.
Oare ce legtura sa fie intre: Mafia lemnului, UDMR si marea dorinta de autonomie culturala, cu Guvern si Parlament regional, politie regionala? 100 de puncte. (Nu astept raspuns)

Sa nu uit, Narcisa iti transmite salutari.Au fost musafirii mei azi , mi-au facut o extraordinara bucurie .Au adus-o si pe fiica mea mai mica de la Cluj .Narcisa e o copila de milioane.S-a impacat cu ofiterasul ei , caruia a trebuit sa ii fac morala ...de ce a stat la chef pana tarziu cand lui "cizmulita" ii ies dintii. Micuta lor a fost mascota nepoteilor azi.
Am rugat-o sa puna o poza cu aia mica. Daca era mai mare ii faceam trenulete de smileys.
Deloc nu pot sa imi aduc aminte unde am dat de nick-nameul acesta. Sa fie la Thor? Sau la Udrea? N-am mai fost la niciunul. Nu prea mai imi place formatul acela.

Am avut o zi ...lungaaa
Grea viata au unii.....

bounce

Acum au plecat seria a doua de musafiri.

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Blue la data de Dum Noi 09, 2008 7:29 pm

MIHAI BELTECHI a scris:

Si cu asta s-a terminat sau furtuna cea mare nu a incaput? Very Happy

Blue

Sus In jos

Eu am ramas pe baricade

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Dum Noi 09, 2008 7:37 pm

Blue a scris:
MIHAI BELTECHI a scris:

Si cu asta s-a terminat sau furtuna cea mare nu a incaput? Very Happy

Fara companie nu are nici un farmec.Am si uitat ca am palinca in pahar. Au trebuit sa mearga ultimii musafiri la un priveghi,s-au grabit sa fie prezenti pe cand vine preotul.Obligatii...

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Blue la data de Lun Noi 10, 2008 3:14 pm

MIHAI BELTECHI a scris:
Fara companie nu are nici un farmec.Am si uitat ca am palinca in pahar. Au trebuit sa mearga ultimii musafiri la un priveghi,s-au grabit sa fie prezenti pe cand vine preotul.Obligatii...
Daca il aducea si pe preot, stiau o treaba. Mortului tot nu-i pasa.....

Blue

Sus In jos

Preotul e din alta localitate

Mesaj  MIHAI BELTECHI la data de Lun Noi 10, 2008 6:37 pm

Blue a scris:
MIHAI BELTECHI a scris:
Daca il aducea si pe preot, stiau o treaba. Mortului tot nu-i pasa.....

dar daca e pieten cu ginerele meu , nu cred ca ar fugi de un paharel ...in plus. Evil or Very Mad bounce

MIHAI BELTECHI

Sus In jos

Mesaj  Iocan la data de Mar Noi 11, 2008 10:07 am

Propun să revenim "la oile noastre",chiar dacă ele sînt de-alea negre...În acest sens,iată ce am găsit pe "Altermedia":
"Obama cel Roşu"
"În biografia sa, “Vise pentru tatăl meu”, Obama se referă voalat la unul din prietenii săi din Hawaii (unde acesta a copilărit), nimeni altul decât Frank Marshall Davis, un membru al Partidului Comunist. “Frank”, cum este numit acesta în cartea sa, a fost şi audiat în 1956 de către Comitetul de Securitate Internă al Senatului, în legătură cu apartenenţa sa la Partidul Comunist şi relaţiile pe care acesta le avea cu alţi doi comunişti de marcă din Chicago, cântăreţul Paul Robson şi sindicalistul Harry Bridges. Frank este privit de Obama ca unul din mentorii săi din tinereţe şi unul din prietenii buni ai mamei sale.

Şi mai rămâne legătura de prietenie pe care Obama a avut-o cu cuplul de terorişti William Ayers şi Bernadine Dohrn, vinovaţi de o serie de activităţi violente şi subversive în anii 60 şi 70, şi care au scăpat de închisoare doar datorită unor erori de procedură judiciară. Şi acesta este doar vârful aisbergului …"
Preluat după un articol Altermedia
-va continua-

Iocan

Data de inscriere : 10/11/2008
Varsta : 53
Localizare : Ardeal - Grădina Maicii Domnului

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat Astazi la 3:36 am

Continut sponsorizat

Sus In jos